Tak się bawi tłum!

13063394_10209369212608653_4718693409731907733_o

22.04.2016 w Starym Browarze (Poznań) gościliśmy na wyjątkowym wydarzeniu –  5 urodzinach PolakPotrafi.pl!

Tłumy ludzi, rewelacyjna organizacja i finansowanie społecznościowe od podszewki. Aha i dwa newsy na temat samego portalu. Ale jak to mówią w PKP – po kolei.

Impreza zaczęła się warsztatami dotyczącymi crowdfundingu – które jak określił jeden z organizatorów, były zaskakująco oblegane. Michał Połetek z którym rozmawiałem (#CrowdHero w PP.pl) przyznawał, że ten punkt programu budził delikatne obawy związane z frekwencją, tymczasem tłumy żądne nauki wylewały się z sal! OK, ale kto miał nauczać?

Wspomniany wcześniej Michał, Weronika Zawadzka i Bartosz Nowak czyli ekipa „polakowa”, do tego organizatorzy dołożyli takie nazwiska jak Karolina Czarnecka (kto nie zna niech żałuje – świetna artystka, która zasłynęła wykonaniem piosenki „Hera, koka, hasz, LSD”) czy Tomasz Doksa (były współtwórca T-Mobile Music, dzisiaj wicenaczelny Gazety Magnetofonowej) i wielu wielu innych KLIK!. Warsztaty dotyczyły między innymi tego jak finansować filmy czy projekty muzyczne. Odbyła się również debata na temat społeczności.

Od 18.20 zaczął się tzw.networking umilany pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez Kawiarnie Dobra. Kawiarnia Dobra to jeden z głośnych projektów polskiego crowdfundingu i warto poświęcić mu chwilkę (KLIK!). Tutaj uwaga – Poznań organizacyjnie postawił poprzeczkę bardzo wysoko, żadnych przestojów jeżeli chodzi o wpuszczanie na salę, każdy z gości wchodził na nią z specjalnie przygotowaną paczką w której dostawał garść urodzinowych prezentów. Jakich? Kilka fajnych gadżetów i prezent związany z jednym projektów które miały swój moment na portalu. My wylosowaliśmy płytę Grawitacji – Teatr Lalek. Rewelacja :)!

O 19.00 nadszedł czas na crème de la crème, Galę Główną.  Fajnie poprowadzona, z kilkoma wartościowymi wystąpieniami dobrze dobranych gości i Jakubem Sobczakiem (współwłaścicielem Polaka)  wręczającym nagrody. No właśnie – 7 nominacji w kilku ważnych dla świata finansowania społecznościowego kategoriach.

Zaczęli jednak Panowie z GF Darwin, w swoim stylu opowiadając o kanale i przyszłych projektach. Okazało się, że niebawem zobaczymy ich projekt na PolakPotrafi.pl. Planują serial o polskim superbohaterze „Kapitanie Liściu”. Więcej nie zdradzili, ale my wróżymy sukces. Na nich warto wydać swoje pieniądze.

Potem rozdano pierwsze statuetki. Zwycięskim projektem w kategorii „Projekt Wszech czasów” został Kosynier. Nagradzany za granicą i w kraju, w pełni zasługujący na wyróżnienie.

Więcej o nim :KLIK!

W innych kategoriach zwyciężali:

Pozwolimy sobie na jedną uszczypliwość- to jedna z dwóch wad jakie zauważyliśmy, przez liczbę ludzi których warto było nominować, a może po prostu nie można było pominąć, gala była trochę długa. Co na szczęście nie znaczyło, że nudna. Gdyby ktoś jednak chciał zapalić, trzeba było chwilkę poczekać ;).

Nominacje i rozdawanie nagród przeplatane było wystąpieniami i kolejną, tym razem „galową” debatą.

Debata z udziałem startupów działających w obszarze sharing economy ( Uber, Bla Bla Car, Sir Local, iParkomat, JadeZabiore) na temat warunków pracy w Polsce, potrzebnych regulacji, trudności i szans. Słuchało się tego naprawdę z dużą ciekawością, Jakub Sobczak nie pozwalał na wykręty i padło kilka ciekawych uwag. Jedno jest pewne – jeżeli będziemy potrzebować fachowca, to walimy jak w dym do Sir Local :).

Ważnym wydarzeniem okazały się również dwie wiadomości dotyczące samego portalu. Po pierwsze PolakPomaga.pl czyli nowa platforma powstająca jako wynik współpracy PolakPotrafi.pl i HospiCare. HospiCare to twórcy wyjątkowej aplikacji mobilnej dla hospicjów domowych. Widząc ile rocznie w Polsce fundowanych jest projektów charytatywnych, przyjmujemy do wiadomości, że potrzeba oddzielnej platformy była – zobaczymy ile dobrego wyjdzie z tego połączenia.

Drugą wiadomością była zapowiedź odświeżonej wersji PolakPotrafi.pl. Pełna responsywność, świeżość i wdrożenie uwag użytkowników. Polakpotrafi.pl 2.0 ruszy niebawem. Kiedy dokładnie? Tego jeszcze nie zapowiedziano.

13072671_10209369261609878_7798559979591591661_o (1)

Należy również wspomnieć o trzech gościach – Karolinie Czarneckiej, Aleksandrze Dobie i „Naukowym Bełkocie”. Fajne i inspirujące przemowy plus nauka w przystępnej formie. Z każdym występującym można było oczywiście zamienić później kilka słów przy ciastku i kawie (ehh Dobra…).

Na koniec na scenie na chwilkę pojawił  się Alexander Smaga, czyli człowiek odpowiedzialny za rekordowy projekt „Wstęga Pamięci – Pomnik AK w Krakowie”. Duża rzecz, 400 tysięcy złotych na bardzo szczytny cel. Wkrótce kiedy wychylicie się z Wawelu, zobaczycie siłę crowdfundingu i tego, że ta społeczność może przenosić góry.

Po wszystkim after party z rewelacyjnym koncertem Hello My Sunshine – których możecie wesprzeć jeszcze przez 4 dni. Warto! Byliśmy, słuchaliśmy i dają czadu.

Ekipie PolakPotrafi.pl gratulujemy i życzymy kolejnych wielkich wyników + następnych 100 lat.

My osobiście po całej konferencji jesteśmy przekonani do takiej formy finansowania marzeń i chyba wkrótce zdecydujemy się na własny projekt.

A teraz idziemy posłuchać Grawitacji :).

P.S. Jaka była druga wada konferencji? Liczba ciekawych i cudownych ludzi. Po prostu niemożliwym było każdego spotkać, pogadać i poznać. Szkoda – następnym razem przyjedziemy wcześniej!

 

Zdjęcia dzięki Mateuszowi Chłodnickiemu z Shuttout.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *